Analogowy, cyfrowy czy bezprzewodowy? Wybieramy idealny domofon
Analogowy, cyfrowy czy bezprzewodowy? Wybieramy idealny domofon

Domofon w większości bloków i domów to urządzenie tak oczywiste, że ciężko sobie wyobrazić funkcjonowanie bez niego. Jego podstawowym zadaniem jest zapewnianie komunikacji głosowej na małych odległościach, która odbywa się pomiędzy kasetą bramową (tzw. bramofonem) a słuchawką zamontowaną wewnątrz budynku (tzw. unifonem). Domofony mają za zadanie być pierwszym elementem zapewniającym bezpieczeństwo i ograniczenie dostępu osobom niepożądanym na teren posesji, dlatego ich wybór jest szczególnie istotny i powinien być dostosowany do specyfiki budynku. Ze względu na bogatą ofertę dostępnych na rynku domofonów, wybór idealnego, spełniającego wszystkie oczekiwania i funkcjonalnego urządzenia może nastręczać nie lada problemów. Istotną kwestią jest także to, by poza dopasowaniem do potrzeb użytkownika, domofon odznaczał się również wysoką estetyką.

Domofony analogowe - charakterystyka

Podstawowymi rodzajami domofonów dostępnych na rynku stanowią domofony analogowe, które charakteryzują się tym, że poszczególne elementy i podzespoły są w nich połączone za pomocą przewodu. Z tego względu warto pamiętać od odpowiednio wcześniejszym wprowadzeniu do projektu budowlanego okablowania dedykowanemu domofonowi i ustaleniu ilu z ilu unifonów będziemy korzystać. Pozwoli to uniknąć konieczności wiercenia dziur i przebudowy okablowania, dla potrzeb kolejnych przewodów.

Domofony cyfrowe

Nieco bardziej zaawansowanymi rodzajami domofonów, które również są powszechnie stosowane są domofony w wersji cyfrowej, działające głównie dzięki centralce bramowej. Tego typu urządzenie wyposażone jest zwykle w mikrofon, głośnik oraz numeryczną klawiaturę, która umożliwia wprowadzenie numeru lokalu lub kodu dostępu, dopasowanych do poszczególnych lokali lub lokatorów. Domofony cyfrowe posiadają szereg zróżnicowanych funkcji uzależnionych od modelu i producenta, warto spośród nich wyróżnić chociażby możliwość ustawienia czasu wejścia lub długości dzwonienia. Największą zaletą domofonów cyfrowych jest jednak fakt, że najczęściej umożliwiają one podpięcie większej ilości unifonów bez strat na jakości połączenia. Tego typu rozwiązania zwykle wykorzystuje się w bokach wielorodzinnych lub lokalach zajmowanych przez kilka firm.

Domofony analogowo-cyfrowe

Dużą popularnością cieszą się także domofony wykorzystujące zalety i funkcje obu wyżej opisanych technologii, czyli domofony analogowo-cyfrowe. Zasadza ich działania polega na tym, że unifony analogowe łączą sięz cyfrowym bramofonem, co umożliwia wejście na teren posesji lub do budynku za pomocą kodu. Domofony analogowo- cyfrowe w większości przypadków wykorzystywane są w budynkach jednorodzinnych. Istotną różnicą pomiędzy wszystkimi typami domofonów jest to, że każdy z nich daje kilka możliwości otwarcia drzwi. W przypadku domofonów analogowych furtkę z zewnątrz można otworzyć wyłącznie za pomocą tradycyjnego klucza, w przypadku urządzeń cyfrowych i analogowo cyfrowych można to zrobić za pomocą klawiatury numerycznej lub karty (w przypadku domofonu posiadającego czytnik zbliżeniowy).

A może domofon bezprzewodowy?

Na rynku można znaleźć także domofony bezprzewodowe, które umożliwiają komunikację na niewielkie odległości bez użycia okablowania. Tego typu domofony komunikują się ze sobą drogą radiową, a sterowanie ryglem elektromagnetycznym znajdującym się przy wejściu na posesję odbywa się bezprzewodowe, bezpośrednio z poziomu słuchawki. Warto jednak wspomnieć, że w przypadku innych połączeń jak np. zasilanie modułów, potrzebne jest już standardowe okablowanie. Istotną różnica i jednocześnie zaletą domofonów bezprzewodowych jest fakt, że umożliwiają one nawiązanie rozmowy z dzwoniącym w obrębie 75m, w otwartym terenie. Są szczególnie polecane wszędzie tam, gdzie nie ma możliwości zastosowania tradycyjnego okablowania domofonowego i gdzie zachodzi potrzeba zwiększenia mobilności systemu np. w dużych wielopoziomowych budynkach czy halach produkcyjnych. Dzięki temu, że domofon bezprzewodowy działa za pomocą fal radiowych, użytkownik może nosić przy sobie stację zewnętrzną i swobodnie poruszać się po obiekcie, mając jednocześnie kontrolę na tym, kto zostanie wpuszczony na teren posesji.

 

Zapraszamy do kontaktu

792-888-880

shop@virtualeye.pl

  • Zapraszamy do kontaktu
  • Jesteśmy do Państwa dyspozycji:
   Telefonicznie, SmartChat, mail:
   Od poniedziałku do piątku
   w godz. 08:00 - 16:00
   Mailowo:
   Od poniedziałku do niedzieli
   w godz. 00:00 - 00:00

  • Jacek Gaża SoftSource
  • ul. Legionów 244
  • 43-502 Czechowice-Dziedzice
  • woj. śląskie
  • NIP: 6381612943
  • Tel.:792-888-880
  • E-mail:shop@virtualeye.pl
więcej więcej
Waluty
Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Producenci
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium