Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31
Blog chmura tagów
Inteligentny dom – w jakie rozwiązania warto zainwestować?
Inteligentny dom – w jakie rozwiązania warto zainwestować?

O inteligentnych domach, w kontekście nowoczesnych i automatycznych rozwiązaniach zastosowanych w nieruchomościach, ostatnimi czasy słyszy się coraz częściej. Jeszcze do niedawna, inteligentny system zarezerwowany był dla nielicznych i kojarzył się z luksusem i dużymi kosztami instalacji. Jednak wraz z dynamicznym rozwojem rynku, systemy inteligentnego domu stają się coraz bardziej popularne oraz dostosowanie nie tylko do potrzeb inwestorów, ale także do różnej zasobności portfeli. O tym, czym jest inteligentny dom, jak działa i czy warto założyć taki system we własnym domu czy firmie, przeczytacie w dzisiejszym artykule.

Inteligentny dom – jak to działa?

Inteligentny dom, choć brzmi futurystycznie i kosztownie, to tak naprawdę zbiór popularnych i powszechnie używanych urządzeń, które zostały połączone w jeden zintegrowany system. Ostateczny wygląd, funkcjonalność i ilość podłączonych urządzeń, zależy wyłącznie od indywidualnych preferencji, które zresztą można zmieniać w późniejszym czasie. Większość systemów oferowanych na rynku jest elastycznych i posiada możliwość rozbudowy o dodatkowe elementy. Wybór na rynku jest naprawdę spory, dzięki czemu można wybierać spośród gotowych zestawów startowych lub kompletować system inteligentnego domu samodzielnie.

Sercem systemu jest komputer (kontroler), którego zadaniem jest zbieranie oraz przetwarzanie sygnałów dostarczanych przez czujniki rozmieszczone w różnych miejscach, zarówno wewnątrz pomieszczenia, jak i na zewnątrz, czy w ogrodzie. Czujniki rejestrują wszelkie zmiany w otoczeniu i przekazują te informacje do jednostki centralnej, która przetwarza je i w razie konieczności reaguje. Wewnątrz systemu rozmaite urządzenia wchodzące w jego skład, wymieniają się między sobą informacjami i w razie wykrycia nieprawidłowości współpracują ze sobą i dostosowując się do nowych warunków. W skład takiego systemu mogą wchodzić czujniki ruchu, czujniki sterujące światłem czy czujniki przeciw zalewaniu – możliwości konfiguracji systemu inteligentnego domu są naprawdę ogromne.

Inteligentny dom – zalety

Zasadniczo, o zaletach posiadania inteligentnego domu można by pisać i pisać, jednak w gruncie rzeczy sprowadzają się one do trzech aspektów.

 

  • Inteligentna instalacja znacznie podnosi bezpieczeństwo w domu czy firmie

Zabezpieczenie dostępu do domu to jedna z podstawowych funkcji systemów inteligentnych. Umożliwiają one nie tylko zdalne sterowanie zamykaniem i otwieraniem drzwi wejściowych czy bram wjazdowych.  Co istotne, system inteligentnego domu pozwala także na zainstalowanie czujek dymowych czy wykrywacza czadu, dzięki czemu stanowi doskonałą ochronę przeciwpożarową i wykrywającą np. nieszczelność w instalacji.

 

 

  • Doskonale sprawdza się jako system dozoru i umożliwia monitorowanie budynku i tego co się w nim dzieje.

 

Systemy domu inteligentnego zintegrowane z systemami alarmów i zabezpieczeń są skutecznym sposobem na ochrony posesji przed intruzami czy włamywaczami. Rozbudowując system o dodatkowy monitoring, można w prosty sposób kontrolować to, co się dzieje w domu czy firmie pod naszą nieobecność oraz zdalnie sterować alarmem.

Inteligentne technologie umożliwiają sprawdzenie kto dzwoni do drzwi budynku oraz blokadę drzwi i okien.

Warto w takim przypadku zaopatrzyć się w domofon z kamerą.

 

  • Pozwala zminimalizować koszty związane z użytkowaniem budynku, a także jego awariami

 

Prawidłowo skonfigurowana i rozplanowana instalacja inteligentna, jest w stanie skutecznie zmniejszyć np. zużycie energii elektrycznej, według przeprowadzonych badań, w przypadku domów jednorodzinnych oszczędność prądu może wynosić nawet  30 %. W dłuższej perspektywie, koszty zainstalowania systemu inteligentnego nie tylko zwrócą się już po kilku miesiącach, ale przede wszystkim pozwolą na znaczne ograniczenie kosztów związanych z codziennym użytkowaniem domu.

Technologia inteligentnego domu, dzięki współpracy z czujnikami ruchu, jest w stanie sterować oświetleniem w pomieszczeniu, w którym przez dłuższy czas nikt nie przebywa. Dodatkowo, systemy inteligentne mogą automatycznie sterować klimatyzacją, roletami zewnętrznymi czy temperaturą wody czy natężeniem światła – wszystko w oparciu o analizę panujących warunków zewnętrznych czy porę dnia.

 

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 792 888 880
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl