Blog kategorie
Blog archiwum
nie pon wto śro czw pią sob
1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31
Blog chmura tagów
Nagrywanie przełożonego - czy jest legalne?
Nagrywanie przełożonego - czy jest legalne?

 

W jakich sytuacjach decydujemy się na nagrywanie pracodawcy lub współpracowników?

Istnieją sytuacje, kiedy w naszym miejscu pracy nie wszystko idzie tak jak powinno. Często problemem są sytuacje interpersonalne, szczególnie te między szefem a pracownikiem. Konflikty interesów niekiedy nie dają się załagodzić obopólnym porozumieniem i znajdują swój finał u wyższego przełożonego, na policji lub w sądzie. Są to zwykłe sytuacje najtrudniejsze, gdy obie strony mają sprzeczne zeznania odnośnie przebiegu zdarzeń. Wówczas nie ma wyjścia i przydatne są twarde dowody. Zapobiegliwi postanawiają zebrać dowody na długo wcześniej zanim dojdzie do eskalacji konfliktu. Nagrywają rozmowy za pomocą dyktafonów, monitorują zachowanie szefa lub współpracowników przez ukryte kamery szpiegowskie. Nie jest to trudne, zważywszy na fakt, że niezawodną, dobrej jakości kamerę, którą łatwo jest ukryć, można kupić już za 300 zł (tak jak ten model: mini kamera wifi), a profesjonalne dyktafony szpiegowskie mogą mieć postać breloczka lub można umieścić je w pendrive. Jednak czy to jest legalne? 

 

Kiedy materiały z nagrywania przełożonego nie mogą być dowodem w sądzie?

Rozpatrując legalność, należy wziąć pod uwagę, że z jednej strony nagranie może zostać uznane za legalne, ale niemożliwe do przedstawienia jako dowód w sprawie. Z drugiej strony, sam fakt nagrywania kogoś bez jego zgody może być nielegalny. 

Nagrywanie szefa w pracy ukrytą kamerą jest nielegalne wówczas, gdy nie jestesmy uczestnikami rozmowy, którą szef przeprowadza z inną osobą, a my figurujemy jako postronni. Nielegalne jest również nagrywanie szefa w sytuacji dla niego prywatnej. Gdy posłużymy się mini kamerą ukrytą wifi do nagrywania szefa w tym drugim przypadku, grozi nam kara nawet 2 lat pozbawienia wolności (zgodnie z art. 267 Kodeksu karnego). Również nielegalne jest nagrywanie szefa pomimo tego, że ten nie wyraził na to zgody. 

Próba przedstawienia nielegalnego nagrania moze skonczyc sie tym, że pracodawca pozwie nas o naruszenie jego dóbr osobistych (zrobi to w odrębnym procesie).

 

Nagrywanie pracodawcy przez pracowników - jak to zrobić, aby uniknąć pozwu o naruszenie dóbr osobistych?

Jeśli nagranie zostanie uznane za legalne, wówczas sąd może nie brać go pod uwagę jako dowodu o mocnym znaczeniu. Może być podważana na przykład wiarygodność takiego materiału. Można na przykład przyjąć, że nagranie zostało zmontowane przez pozywającego w korzystny dla niego sposób lub zachowania nagrane za pomocą mini kamery. Oczywiście, zdarza się, że istnieją nagrania i legalne i wiarygodne, takie jak na przykład materiał, który nagrała kamera cofania do busa w jednej z podwarszawskiej miejscowości. Urządzenie uchwyciło pracodawcę, który dopuszczał się czynów karalnych. Nagranie zostało zabezpieczone przez policję, a sam fakt nagrywania przez kamerę w busie nie jest traktowany przez sąd jako dowód naruszania dóbr osobistych osób znajdujących się przypadkowo w obrazie. 

 

Sprawdź, jakie akcesoria do nagrywania pracodawcy oferuje sklep VirtualEye:

-dyktafon w wisiorku

-mini kamera bezprzewodowa ukryta

-kamera w długopisie

-kamery szpiegowskie z czujnikiem ruchu

Zaloguj się
Nie pamiętasz hasła? Zarejestruj się
Infolinia 792 888 880
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl